VI Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej
 
 

 
   
         

   

Historia festiwalu - rok 2006
III edycja Festiwalu (23.09-14.10.2006) objęła 4 koncerty. Inauguracja odbyła się 23.09.2006 w wykonaniu Marty Kogut (organy- Katowice) oraz Męskiego Kwartetu Wokalnego "Triplum" z Krakowa w składzie: Piotr Piwko - tenor, tenor altowy; Szczepan Kosior - tenor; Maciej Michalik - baryton; Mariusz Zarzycki - bas [ notki ]
Organistka i wokaliści podjęli współpracę, co zaowocowało wspaniałym koncertem zatytułowanym "Ad majorem Dei gloriam- muzyka kościoła reformowanego i rzymsko-katolickiego" [ program ]. Koncert ten odwiedziła krakowska muzykolog, pedagog związana z Akademią Muzyczną w Krakowie, autorka festiwali o charakterze organowo-kameralnym, prof. Wanda Falk. Koncert ten, jaki i cały festiwal, który śledziła, zaopiniowała w recenzji, która ukazała się w 25 numerze "Ruchu Muzycznego" dnia 10.12.2006.
Koncert 07.10 był ucztą dla sympatyków muzyki dawnej. Gościliśmy lutnistę z Poznania- Henryka Kaperczaka, z którym koncert zatytułowany "Ze zbiorów poskich tabulatur" współwykonywała Urszula Jasiecka-Bury na organach [ notki ], [ program ]. Koncert zakończyły stylizowane kompozycje Henryka Kaperczaka, który wprowadzając słuchaczy w świat wykonywanej przez siebie muzyki stworzył niepowtarzalny klimat.
Następnego dnia (08.10), jak co roku tradycyjnie, szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności mieli studenci. Tym razem były to studentki Akademii Muzycznej w Katowicach, z klasy organów prof. Juliana Gembalskiego - Zuzanna Zapałowicz i Anna Pikulska. Przedstawiły one ciekawy program, który pozwolił na organach w Kościele Ewangelickim usłyszeć dzieła epoki baroku (Bacha, Clerambault), jak i romantyzmu (Mendelssohna) oraz XX wieku (Peeters) [ program ].
Festiwal zakończył 14.10 koncert w wykoniu zespołu "Parnassos" i jego gościa- organisty z Wrocławia - Jana Tomasza Adamusa. [ notki ] Muzyk ten, oprócz utworów solowych wykonanych na organach zagrał partię solową w koncercie organowym Händla na własnym pozytywie, przywiezionym na ten koncert. Dzięki temu słuchacze mieli możliwość również obserwować wszystkich muzyków grających sprzed ołtarza [ program ].

 

 
z historii festiwalu:
    - V Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2008)  
      - IV Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2007)  
      - III Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2006)  
      - II Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2005)  
      - I Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2004)  
         
      patroni medialni:  
projekt i wykonanie: © 2009, Marek Wojcik, Wydział Kultury i Promocji Miasta, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach