VI Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej
 
 

 
   
         

   

Historia festiwalu - rok 2007
W dniach 8 września do 20 października 2007 r. odbyły się IV Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej.
W całej Polsce jak i w ramach tego festiwalu podjęliśmy temat 300 rocznicy śmierci wspaniałego kompozytora epoki baroku- Dietricha Buxtehude. Wydarzeniu temu został poświęcony koncert inauguracyjny (8.09) w wykonaniu Karoliny Brachman (sopran), Marcina Armańskiego (organy) i zespołu kameralnego Parnassos. /notki/ Mieliśmy możliwość usłyszenia twórczości organowej i kameralnej kompozytora, jak i Sonaty autorstwa jemu współczesnego Dietricha Beckera [ program ].
Tradycją stało się podczas Wieczorów przedstawianie młodych artystów- studentów Akademii Muzycznych. Tym razem gościliśmy 22.09 Tomasza Bębenka z Akademii Muzycznej w Krakowie i Zdzisława Smucerowicza z Akademii Muzycznej w Katowicach [ notki ]. W programie zamieszczone zostały dzieła wspomnianego już D.Buxtehude oraz J.S.Bacha, C.Francka i M.Sawy. [ program ]
29.09 gościliśmy polskiego organistę związanego na stałe z Wiedniem Marka Kudlickiego oraz skrzypka, adiunkta Akademii Muzycznej w Katowicach Adama Musialskiego./notki/ Artyści przygotowali wspólnie program, na który składały się kompozycje na skrzypce i organy m.in. J.Rheinbergera czy C.Francka a także solowe- organowe- D.Buxtehude, F.Peetersa, F.Schumanna i skrzypcowe- M.Karłowicza czy A.Piazzolli [ program ].
6.10 odbył się kolejny koncert o charakterze organowo-kameralnym. Wystąpili organista Witold Zaborny- adiunkt Akademii Muzycznej w Katowicach i trębacz Stanisław Dziewior- profesor tejże uczelni [ notki ]. Jako, że muzycy ci często występują razem przygotowali repertuar wspólnie- były to dzieła m.in. G.Gabrielego czy G.F.Handla a także solowe- na trąbkę m.in. J.Clarke a także organowe - Bacha czy A.Guilmanta [ program ].
Organowy recital Wacława Golonki odbył się 13.10. Muzyk ten, związany dydaktycznie z Pragą, a także adiunkt z Akademią Muzyczna w Krakowie /notka/ przedstawił szeroki program, który obejmował dzieła epoki baroku- tradycyjnie już w tym roku utwory D.Buxtehude, G.Boehma, J.S.Bacha a także przełomu XIX i XX wieku- M.Surzyńskiego, S.Karg-Elerta [ program ].
Festiwal zakończył koncert organisty Dominika Sprady i duetu- skrzypce/gitara w składzie: Martyna Pastuszka, Mariusz Bury. [ notki ] Koncert obejmował 2 części- organową i kameralną. Podczas pierwszej z nich usłyszeliśmy dzieła barokowe - Bacha, J.G.Waltera, a także późniejsze- F.Mendelssohna i M.Regera. W części kameralnej muzycy przedstawili kompozycje Ch.G.Scheidlera, F.Kleynjansa i N.Paganiniego.

 

 
z historii festiwalu:
    - V Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2008)  
      - IV Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2007)  
      - III Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2006)  
      - II Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2005)  
      - I Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organoweji Kameralnej (2004)  
         
      patroni medialni:  
projekt i wykonanie: © 2009, Marek Wojcik, Wydział Kultury i Promocji Miasta, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach