VI Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej
 
 

 
   
         
5 IX
godz. 18.00

Kościół
ewangelicko-augsburski

Tarnowskie Góry
Rynek 12


   

Beata Warykiewicz-Siwy - skrzypce
Władysław Szymański - organy

program:

1. Johann Sebastian Bach (1685-1759)
- Sinfonia
- Siciliana i Presto z I Sonaty g-moll na skrzypce solo

2. Georg Philipp Telemann (1681-1767)
- Fantazja Es-dur nr 7 na skrzypce solo:

- Adagio
- Allegro
- Largo
- Presto

3. George Friedric Handel (1685-1759)
- Sonata E-dur op. 1 nr 15:

- Adagio
- Allegro
- Largo
- Allegro

4. Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809-1847)
- II Sonata c-moll op.65 nr 2:

- Grave
- Adagio
- Allegro maestoso e vivace
- Allegro moderato

5. Gabriel Faure (1845-1924)
- Kołysanka

6. Jules Massenet (1842-1912)
- Medytacje z opery "Thais"

7. Grażyna Bacewicz (1909-1969)
- Kaprys polski na skrzypce solo

8. Tomasz Kiesewetter (1911-1992)
- Preludium i Toccata C-dur

 

 

   

Beata Warykiewicz-Siwy
Skrzypaczka, pedagog. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Stanisława Lewandowskiego i adt Aurelego Błaszczoka w 1988. Studiowała również w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie prof. Istvana Parkanyi'a (stypendium podyplomowe). Brała także udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. M.Frischenschlagera (Austria), W.Marschnera (Niemcy), R.Mastersa (Anglia) i K.Danczowską (Polska). Laureatka pierwszych nagród: Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawczego im. K. Szymanowskiego w Krakowie (1982), "Adelaide Violin Competition" w Południowej Australii (1986), Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (1981) oraz Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Aberdeen w Szkocji (1984).
Jest również laureatką II nagrody Ogólnopolskiego i IV nagrody Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie (1980, 1982), IV nagrody III Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1984), VI nagrody III Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. C. Nielsena w Odense w Danii (1986) oraz II nagrody "Het Postbank Sweelinck Viool Concours" w Amsterdamie w Holandii (1990). W latach 1992 - 1997 była koncertmistrzem Radiowej Orkiestry Kameralnej w Hilversum w Holandii, a po powrocie do Polski podjęła pracę w katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, gdzie obecnie jest adiunktem klasy skrzypiec.
Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami symfonicznymiw Polsce, a także z Berliner Rundfunkorchester i Sinfonieorchester Thuringen (Niemcy), Camerata Slovaca w Bratysławie (Słowacja), L'Estro Armonico (Holandia) i Śląską Orkiestrą Kameralną (Katowice). Od 1980 roku - poza Polską - koncertowała w Austrii, Bułgarii, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, USA oraz w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Dokonała nagrań dla radia i telewizji. Prowadzi działalność koncertową i dydaktyczną.

 

 

   

Władysław Szymański
Władysław Szymański w latach 1975-78 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej samej uczelni ukończył także Podyplomowe Studium da kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1979 roku jest organistą kościoła św. Wojciecha w Mikołowie, a od 1985 roku wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska.
Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczach, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał płytę CD z okazji 140 rocznicy budowy organów kościoła św. Wojciecha w Mikołowie. W 2003 roku wygłosił wykład w Hochschule für Musik w Düsseldorfie na temat organów i muzyki organowej na Górnym Śląsku. W ramach działalności naukowej jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest jurorem w konkursach organowych i kompozytorskich.
W. Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie, Warszawie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. W ostatnim czasie zajmuje się przede wszystkim komponowaniem utworów na organy. W 2005 roku napisał utwór organowy "Światło katedry" dedykowany katedrze katowickiej z okazji 80-lecia Archidiecezji Katowickiej i 50 - lecia katedry. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku. W maju 2008 roku został wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

 
         
     

5 września, w kościele Zbawiciela przy tarnogórskim Rynku odbył się pierwszy koncert z cyklu VI Tarnogórskich Wieczorów Muzyki Kameralnej i Organowej.

Koncert - z powodów pozamuzycznych - miał niezaplanowany przebieg. Wszystko skończyło się dobrze, a trudności dodały nawet uroku, ale po kolei. Tuż przed koncertem cześć Tarnowskich Gór, w tym kościół Zbawiciela, pozbawione zostały prądu. Traktura organów w kościele ewangelickim, choć pochodzi z 1904 roku, została zmodernizowana i teraz do gry niezbędne jest zasilanie elektryczne. Nie wiedzieliśmy więc, czy koncert się odbędzie. Muzycy i organizatorzy i słuchacze pragnęli jednak by odbyła się przynajmniej cześć koncertu – utwory na skrzypce solo w wykonaniu Beaty Warykiewicz-Siwy.


Pierwsza część koncertu rozpoczęła się więc z pewnym opóźnieniem i przy świecach oświetlających pulpit z nutami - jak za dawnych czasów. W tej części usłyszeliśmy fragmenty sonaty g-moll Jana Sebastiana Bach, fantazję Es-dur nr 7 Jerzego Filipa Telemana i kaprys polski Grażyny Bacewicz. Szczególnie mało znana fantazja Telemana zabrzmiała pięknie i naturalnie w stworzonej przez świece atmosferze. Szkoda, że ten ciekawy utwór jest tak rzadko wykonywany.


Wydawało się, że na kaprysie Bacewicz koncert się skończy, a gospodarz już zaczął zegnać się z publicznością, gdy w kościele na powrót rozbłysło światło elektryczne. Dzięki temu mogliśmy wysłuchać pozostałych utwórów na organy solo i skrzypce z organami. Usłyszeliśmy: Sonatę E-dur Jerzego Fryderyka Handla, II Sonatę c-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy, - dwa "lżejsze" utwory: Kołysankę Gabriela Faure i Medytację z opery "Thais" Julesa Masseneta, a na zakończenie znów poważniejszy utwór: Preludium i Toccatę Tomasza Kiesewettera. W tej części koncertu najciekawiej zabrzmiała sonata Handla na skrzypce i organy. Miała ona taką samą, 4-częściową formę, jak fantazja Telemana - dzięki temu łatwo można było porównać styl obu kompozytorów żyjących w tym samym czasie, mimo podobnej formy, każdy z nich nadał niepowtarzalny charakter swojej muzyce.

Pozostaje nam podziękować skrzypaczce Beacie Warykiewicz-Siwy i organiście Władysławowi Szymańskiemu za interesujące wykonanie znanych, a szczególnie tych mniej znanych utworów mistrzów różnych epok.

 
      patroni medialni:  
projekt i wykonanie: © 2009, Marek Wojcik, Wydział Kultury i Promocji Miasta, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach