VI Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej
 
 

 
   
         
24 X
godz. 18.00

Kościół
ewangelicko-augsburski

Tarnowskie Góry
Rynek 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Marek Toporowski - organy
Łukasz Frant
- wiolonczela

program:

1. Dietrich Buxtehude (1637-1707)
- Passacaglia d-moll BuxWV 161

2. Adolf Hesse (1809-1863)
- Wariacje na temat "Jesu meine Freude"

3. Max Drischner (1891-1971)
- Sonnenhymnus

4. Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Preludium i Sarabande z V suity na wiolonczelę solo

5. Gaspar Cassadó (1897- 1966)
- Suita na wiolonczelę solo

6. Georgy Ligeti (1923-2006)
- Suita na wiolonczelę solo

7. Leon Boellmann (1862-1897)
- Suita gotycka:

- Introdukcja-Chorał
- Menuet
- Modlitwa
- Toccata

 

 

 

   
Marek Toporowski
występuje z równym powodzeniem jako organista, klawesynista, kameralista i dyrygent. Jako organista interpretuje utwory dawnej i romantycznej muzyki organowej. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy - Józef Serafin, klawesyn - Leszek Kędracki) Marek Toporowski doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken), i Holandii (Amsterdam) pracując pod kierunkiem Daniela Rotha (organy) oraz Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Ogromny wpływ na ukształtowanie się osobowości Marka Toporowskiego miało również zetknięcie ze znakomitym pianistą Kajetanem Mochtakiem.
Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985). Założyciel i dyrygent czołowych polskich zespołów specjalizujących się w wykonywaniu barokowej muzyki oratoryjno-kantatowej : orkiestry Concerto Polacco i chóru kameralnego Sine Nomine. Jego pasją jest odtwarzanie bogactwa muzyki polskiego baroku i klasycyzmu. Pod jego batutą zabrzmiały po raz pierwszy dzieła m.in. Benedykta Cichoszewskiego, Jana Tomasza Żebrowskiego i wielu innych kompozytorów. Nagrana w 2006 roku płyta z muzyką Ivančiča (w serii : "Muzyka Jasnogórska") otrzymała w 2007 Nagrodę Fryderyka. W 2008 roku nagrode tę otrzymały nagrania muzyki Józefa Zeidlera i jasnogórskie Ciemne Jutrznie.
Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. W Niemczech bierze obecnie udział w cyklu nagrań CD dokumentujących organy Dolnych Łużyc (w cyklu tym ukazały się już trzy płyty z udziałem Marka Toporowskiego). Dokonał również dużej ilości nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia dokumentujących zabytkowe organy na terenie Polski. W Zespole Szkół Muzycznych w Koszalinie współorganizuje od 12 lat letnie organowe kursy mistrzowskie. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę klawesynu i pełni funkcję prorektora.

 

 

   

Łukasz Frant
Wiolonczelista, solista i kameralista, koncertmistrz wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Pawła Głombika.
Uczestniczył w lekcjach mistrzowskich u Petera Wispelweya, Tsuyoshi Tsu-Tsumi i Heidi Litschauer.
Czterokrotny Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, stypendysta Yamaha Foundation for Poland, Prezydenta Miasta Katowic, Fundacji Hugo Kołłątaja, Lions Club oraz programu Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska".
Występuje z recitalami solowymi, kameralnymi (w duecie z żoną, pianistką Joanną Galon-Frant i w trio fortepianowym "Trio Artis" wraz ze skrzypaczką Martą Huget-Skiba) oraz jako solista (koncerty z NOSPR, Filharmonią Śląska i Zielonogór-
ską oraz AUKSO), interpretując dzieła Schumana, Czajkowskiego, Haydna, Elgara oraz Beethovena (koncert potrójny op.56 wraz z trio Artis i orkiestrą AUKSO pod dyr. Marka Mosia) .
W jego repertuarze jest również muzyka XX i XXI wieku (wyróżnienie w konkursie interpretacji muzyki współczesnej w Radziejowicach, koncert z Kwartetem Śląskim w ramach "Festiwalu Prawykonań" w Katowicach 2005, współpraca z Orkiestrą Muzyki Nowej).
Jest laureatem pierwszych i drugich nagród wielu młodzieżowych konkursów wiolonczelowych w kraju i za granicą (Chorwacja, Węgry, Niemcy-Drezno, Liezen w Austrii, Elbląg, Poznań), laureatem II nagrody konkursu im. D. Danczowskiego w Poznaniu (2003), I nagrody "I Konkursu na wiolonczelę solo" w Katowicach (2004), zwycięzcą konkursu o stypendium Yamaha Foundation Poland (2004). Otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę dla najlepszego uczestnika polskiego na Międzynarodowym Konkursie im. Lutosławskiego w Warszawie (2005). Wraz z "Trio Artis" zdobył w Hradec w Czechach (2004) I nagrodę w "43' Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim" , a w duecie z żoną został finalistą 29' Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej "Premio Vittorio Gui" we Florencji w 2005 roku. W 2007 Frant Duo otrzymało wyróżnienie na konkursie muzyki kameralnej "Premio Trio di Trieste".
Uczestnik wielu kursów wiolonczelowych i festiwali orkiestrowych krajowych i zagranicznych m.in w Zakopanem, Łańcucie, Żaganiu, a także w Szwajcarii (St Moritz), USA (Idyllwild), Niemczech (Bayreuth), oraz wraz z żoną we Włoszech (Scuola Internazionale di Musica da Camera del Trio di Trieste).

 

 
      patroni medialni:  
projekt i wykonanie: © 2009, Marek Wojcik, Wydział Kultury i Promocji Miasta, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach